Караван „Дух младости“ у Чачку

Економска школа учествовала је на каравану „Дух младости“, који је одржан у Чачку 10. октобра  2017. године. Овај пројекат подржан је од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја у циљу промоције младих и спорта, а пре свега дуалног система образовања.

karavan duh mladosti 1

У нашој школи на смеру Трговац ученици се образују у дуалном систему образовања. Дуално образовање подразумева да се настава изводи одређен број дана у школи и одређен број дана на практичној настави у привредном друштву. Професорка практичне наставе Драгана Јовановић истиче да је и до сада пракса била обавезна за овај профил, али да је уласком у дуални систем образовања, пракса подигнута на виши ниво. Закон је прописао озбиљне уговоре који се закључују између привредног друштва, које прима ученике на праксу, и школе. Уговором су прописана права и обавезе како школе, привреде али и ученика. Највећа новина је да се привредна друштва обавезују да у одређеном износу плате ученике за  време које проводе радећи и учећи на пракси, као и могућност заснивања радног односа након завршене средње школе уколико се ученици истакну на пракси.

karavan duh mladosti 2

Примере добре праксе на пленарном излагању у Дому културе изнеле су и друге средње школе из Чачка, Лучана, Прибоја, као и представници привреде који су примили децу на праксу по систему дуалног образовања. Привредна друштва која примају Трговце на праксу по дуалном систему образовања су: Атриум, Водотехна, Етитекс, Аутоцентар Ружичић, Рода (Меркатор), ДМ, Металац, Тако фешн, Мока и други.

У оквиру каравана „Дух младости“ на тргу је одржано  такмичење „Згиб зона“ уз подршку радија „С“ , са циљем обнове дечијег или спортског игралишта,  ученици и професори наше школе дали су свој допринос.

На овој манифестацији школу су представљале професорке: Драгана Јовановић,  Лела Митровић, Драгана Јаковљевић,  Данијела Рвовић и Ана Спасојевић као и ученици  смера Трговац одељења 1/7 и 3/7.

Ана Спасојевић

Тим за партнерств и пројекте